Chociaż w ujęciu biologicznym czyszczenie uszu nie jest konieczne, warto to robić ze względów społecznych. Zapełnione tak zwanym miodem uszy to widok, którego raczej nie chcielibyśmy oglądać u innych, więc możemy bezpiecznie założyć ,że nikt inny nie będzie chciał oglądać takich atrakcji u nas. Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się woskowiny z uszu.
Naturalny mechanizm obronny
Woskowina w uszach nie jest naszym wrogie. Wręcz przeciwnie, jej istnienie jest dla nas bardzo ważne. Wydzielana jest ona przez gruczoły znajdujące się niedaleko bębenka, smaruje ona nasz kanał słuchowy, a w wyniku ruchów elementów anatomicznych w okolicach kanału słuchowego, głównie mówienia i żucia, jest wypychana do zewnętrznych części ucha. Po drodze zbiera bakterie i inne zanieczyszczenia, powoli wysycha i ostatecznie wykrusza się razem z wszystkimi niepożądanymi rzeczami, jakie do ucha mogły wpaść. Brak ochrony zapewnianej przez woskowinę powoduje problemy, nawet poważne. Najczęstszym z nich jest tak zwane ucho pływaka, czyli ostry stan zapalny mogący grozić utratą słuchu.
Spray do uszu i prawidłowe czyszczenie uszu
Czyszcząc uszy, warto jest wykorzystywać specjalny spray do uszu. Taki spray do uszu ma za zadanie rozpuszczać woskowinę w celu jej łatwiejszego usuwania. Nie jest konieczny, ale jest przydatny, ponieważ zmniejsza do minimum konieczność mechanicznego usuwania resztek woskowiny. Taki proces jest niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do wpychania woskowiny do wnętrza kanału słuchowego, co powoduje tworzenie się czopów. Czop z woskowiny twardnieje i szczelnie przylega do ścian kanału słuchowego. Naturalne ruchy w jego obrębie nie są wystarczające do jego przemieszczania, przez co produkowana woskowina jest blokowana wewnątrz ucha. Rozbijanie starych czopów wymaga interwencji lekarza, który zajmie się tym poprzez aktywne płukanie, a nawet mechaniczną interwencje. Zauważony w warunkach domowych czop zazwyczaj może być usunięty z użyciem sprayów do zwykłej higieny ucha.